Estetik Diş Hekimliği

Seramik Lamina Kuronlar

Seramik laminalar, dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanan ve bu amaçla yapılan aşındırma sonrası diş yüzeyine yapıştırılan seramik yapraklarıdır. Bu amaçla diş yüzeyinden 0.3 – 0.7 mm doku kaldırılmakta, hazırlanan lamina gerekli kontrollerden sonra diş yüzeyine yapıştırılmaktadır. Ortodontik tedavinin gerek duyulmadığı ufak çapraşıklıkların varlığında, dişler arasında boşluklar mevcut ise, beyazlatma ile giderilemeyen diş renklenmelerinde, yüzey anomalilerinde, şekil, form ve boyut düzensizliklerinde seramik laminalar ideal tedavi seçeneğidir.

Kompozit Lamina Kuronlar (Adeziv Sistem - Bonding)

Kompozit laminalar, seramik laminlar ile benzer olarak yüzey anomalileri, şekil, form ve boyut düzensizliklerinin giderilemesi amacıyla diş yüzeyine yapılan ilavelerdir. Kullanılan materyal ise porselen laminalardan farklı olarak kompozit dolgu malzemeleridir. Diş yüzeyinden minimum düzeyde doku uzaklaştırılması ya da hiç uzaklaştırılmaması, anesteziye gerek duyulmaması, tek seansta uygulanabilmesi ve ekonomik olması kompozit laminaların başlıca avantajlarıdır.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı dişlerin görünümlerinin yanı sıra diş eti ve kemik gibi dişi saran çevre dokuların da gülümseme üzerine etkisini ortaya koymaktadır. Gülüş tasarımında hedef; yüz hatları ve dudak şekli ile uyumlu, doğala en yakın şekil, form ve renkte restorasyonlar yaratmaktır. Bu amaçla; dişeti ve kemik dokularına müdahale gerekmesi halinde diş eti uzmanı ve çene cerrahının da yardımına başvurularak, porselen ya da kompozit lamina, metal desteksiz tamseramik kuron ve gerektiği hallerde implant uygulamaları ile kişinin yüzene en uygun gülümseme ortaya çıkartılmaktadır.

Pembe Estetik

Mükemmel gülüş için düzgün ve beyaz dişlerin yanında, dişlerle uyumlu diş etleri de gereklidir. Pembe estetik olarak tanımlanan estetik diş eti uygulamaları ile mükemmel gülüş tamamlanır. Rejeneratif, gingivektomi, gingivoplasti ve kron boyu uzatma uygulaması gibi yöntemlerle pembe estetik uygulamaları yapılmaktadır. 

Gingivektomi: Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik olarak bir forma sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır. 

Gingivoplasti: Bu operasyonla fazla oranda görünen diş eti ya da asimetrik olan diş eti seviyesi düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde uygulanan full porselen laminate ya da metal desteksiz olan zirkonyum porselenler daha estetik bir görünüm elde edilmesini sağlarlar. 

Kron boyu uzatma: Dişlerde fazla doku kaybı oluşmuşsa, çürüğün diş eti altına uzanması durumunda dişlerde korun boyu uzatılarak, fazla diş eti dokusu çıkarılır ve kemik yeniden şekillendirilir. Bu sayede dişlere daha uzun bir görünüm verilmiş olur.