SIKÇA SORULAN SORULAR

Endodonti Nedir?

Dişin iç kısmında, dış dokuların beslenmesinde ve korunmasında önemli görevi olan sinirler (pulpa dokusu) vardır. Pulpa dişin kuron kısmından başlayıp kök ucuna kadar ilerler. Bu dokulardan kaynaklanan hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bilim dalı endodontidir.

Pulpa Dokusu Nasıl İltihaplanır Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişlerde bulunan tedavi edilmemiş derin dentin çürükleri ve dişlere gelen şiddetli darbeler nedeniyle dişin pulpa dokusu iltihaplanabilir. Bu iltihaplanma sonrasında dişte kendiliğinden başlayan çok şiddetli ağrılar olabildiği gibi, bu nedenle pulpa dokusu canlılığını da yitirebilir. Bu tür durumlarda “kanal tedavisi” uygulanır. Bu tedavinin amacı, iltihaplanan pulpa dokusunun uzaklaştırılmasından sonra, orada kalan boşluğun, doku dostu maddelerle doldurulmasıdır. “Kanal Tedavisi” lokal anestezi altında yapılan bir tedavi şeklidir.

Kanal Tedavisi Yapılacak Olan Dişlerde Oluşan Belirtiler Nelerdir?

Dişte renk değişikliği, soğuk veya sıcağa karşı aşırı derecede duyarlılık, kendiliğinden özellikle gece başlayan ağrı ve yüzde apse nedeniyle oluşan şişlik, pulpa dokusunda bir problem olduğunu gösteren klinik belirtilerdir.

Kanal Tedavisi Görmüş Dişler Renk Değiştirir mi?

Travma veya kanal tedavisinin bir sonucu olarak dişler kahverengi, pembe veya gri renk alabilirler.

Dişlerdeki Renk Değişikliği Giderilebilir mi?

Renk bozukluğunun nedeni travma ise dişe önce kanal tedavisi yapılır daha sonra beyazlatma işlemi uygulanır. Renk değişikliği kanal tedavisinden sonra ortaya çıkmış ise diş röntgen çekilerek incelenir. Eğer kanal tedavisinden sorun yoksa beyazlatma yapılır, aksi taktirde önce kanal tedavisi yenilenir daha sonra beyazlatma yapılır.

Diş Siniri Nasıl İltihaplanır?

Her insanın ağız boşluğunda bakteriler vardır. İstenmeyen şartlar oluşmadıkça zarar vermezler. Bakteriler aldığımız birçok gıda ile birleşerek ağzımızda asitlerin oluşmasını sağlarlar. Bu oluşan asitler ağzdan uzaklaştırılmadığı takdirde, bu maddeler mineye zarar verir ve mine tabakasında çürük oluşmasına neden olurlar. Minede oluşan çürükler ileri safhalarda, mine tabakasının altındaki dentin tabakasına geçerler. Dentin tabakası ağrıya sebep olur sonrasında oluşan çürük giderilmediği zaman bu kez mikroorganizmalar pulpaya doğru hareketlenirler. Bu sırada pulpa kendini korumak için çeşitli yolları devreye sokar, bu da ağrıya sebep olur. Giderilmesi için herhangi bir müdahale edilmediği durumlarda bir müddet sonra mikroorganizmalar pulpa içindeki damar ve sinirleri harap ederek iltihabın oluşmasına sebep olur.
 

Pulpada iltihabın oluşmasının bir başka yolu da travmalardır. Dişe gelen bir darbe, kök ucundan dişin köküne giren damar ve sinirlerin kopmasına, böylece dişin canlılığını yitirmesine neden olabilir. Bu durumda herhangi bir yolla mikroorganizmaların eklenmesi pulpanın iltihabına neden olur. Pulpanın enfekte olmasının bir başka yolu da, diş çevresinde uzun süreli periodontal (diş eti ve çevresi) hastalığın bulunmasıdır.