SIKÇA SORULAN SORULAR

Diş röntgenleri zarar verir mi?

Diş röntgenlerinin, çocukların sağlığına verebileceği risk minimaldir. Kurşun önlük giydirilerek radyasyon miktarı minimale indirilir.

Çocuğumu ilk diş muayenesi için ne zaman getirmeliyim?

Çocukların diş problemlerini önleyebilmek için 1 yaşını doldurmadan önce, ilk dişi sürdüğü zaman diş hekimine kontrolü önerilir.

Süt dişleri çocuğum için gerçekten önemli midir?

Süt dişleri birçok nedenden ötürü önem taşır. Çocuğun düzgün şekilde konuşmasını ve çiğnemesini sağlarlar, ayrıca kalıcı dişlerin sürmesine rehberlik ederler. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ilerde diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.
 

Süt dişlerindeki çürükler; ağrı ile çocuğun çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobileri olmasına neden olabilir. Ayrıca bu çürükler süt dişlerinin çok erken kaybına neden olabilir.

Çocuğumun diş ağrısı varsa ne yapmalıyım?

Ağrıyan dişin çevresi temizlenir. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırılır ve eğer varsa sıkışmış yiyecek artıklarını diş ipi ile uzaklaştırılır. Dişin üzerine aspirin ya da benzeri ilaçlar konulmaz. Daha önce de denenmiş olunan bir ağrı kesici verilebilir ve en kısa sürede bir diş hekimine götürülür.

Emzirme döneminde çocuğumu diş çürüklerinden nasıl koruyabilirim?

Bebekler uyurken emzirilmemeli, biberonla uyuma alışkanlığı önlenmelidir. Bebeklere, besledikten sonra su içirilmelidir. Ayrıca dişlerin nasıl fırçalanması gerektiği öğretilmelidir. Bebeğin ağzında ilk süt dişleri çıkmaya başladığında temiz bir tülbent veya gazlı bez yardımıyla beslenme sonrasında dişleri temizlenmelidir. 1.5-2 yaşlarına geldiğinde küçük bir fırça yardımıyla dişleri fırçalanabilir. Çocuğun diş ve diş etlerini kontrol ettirmek için pedodontist muayenesi gerekmektedir. Çocukların ilk diş hekimi kontrolü 1 yaşından önce olmalıdır.

Fissür örtücü nedir?

Dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılara pit ve fissür adı verilir. Bu anatomik oluşumlar dar, ince ve derin yapılarından dolayı çoğunlukla diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdir. Etkili temizlenememelerinden dolayı bakterilerin de etkisi ile dişlerin bu bölgelerinde kolaylıkla çürük başlar. Pit ve fissür örtücüler, akıcı kıvamda dolgu malzemeleri olup bu bölgeleri kapatırlar ve dolayısı ile dişler çürükten korunmuş olur.

Diş macunu kullanmaya ne zaman başlanmalıdır ve miktarı ne olmalıdır?

Çocuklar diş macunu ile 2-3 yaş civarında tanıştırılmalıdır. Bu yaşlardan önce çocukların dişleri su ve diş fırçası kullanarak temizlenmelidir. Diş macunu kullanılmaya başlandığı zaman özellikle çocuklar için üretilenler tercih edilmeli ve çok az miktarda (Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi bu miktarı küçük bir bezelye tanesi büyüklüğü olarak tarif etmektedir) kullanılmalıdır. Çocukların dişleri fırçalanırken, diş macununu tükürmeye teşvik edilmeli, yutmasına izin verilmemelidir.

Pedodontistler diş hekimi korkusunu önlemede nasıl yardımcı olurlar?

Pedodontistler çocukların korkmadan diş tedavilerini yaptırması için eğitim görmüşlerdir. 3 yaşından küçük çocukların diş hekimi randevularında anksiyete yaşamaları normaldir.

Çocuğumun dişlerini temizlemek için ne kullanmalıyım?

Diş fırçası yardımıyla çürüğe neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlanabilir. En azından günde bir kez çocuğu yatırmadan önce, küçük başlı yumuşak bir diş fırçasıyla tercihen çocuk diş fırçalarıyla bu işlem gerçekleştirilmelidir.