SIKÇA SORULAN SORULAR

Protez Nedir?

Halk arasında kaplama veya takma diş olarak adlandırılan protezler çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine ya da estetik bozuklukların giderilmesi için, kişinin çiğneme, konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.
 

Ağız içindeki çürükler, dişlerde aşırı harabiyete neden olmuş ve dişlerin dolgu yapılamayacak duruma gelmesine sebep olmuşsa sağlam ana dişi kurtarmak adına porselen kaplama yapılabilir.

Protez uygulamalarındaki amaç nedir?

Protez uygulamalarındaki amaç kişinin yüzü ile uyumlu, doğala en yakın çiğneme ve konuşma işlevini yerine getirebilecek yapay dişler yapmaktır.

Porselen kaplama kimlere yapılabilir?

 • Herhangi bir nedenden dolayı dişini ya da dişlerini kaybetmiş 
 • Kırık, renklenmiş ya da şekli değişmiş dişlere sahip 
 • Ortodonti tedavisi görmek istemeyen 
 • 18 yaşından büyük herkese porselen kaplama uygulanabilir.

Metal destekli porselen kaplama nedir?

Metal destekli porselen kaplamalar adından da anlaşılabileceği gibi, yapım aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılırlar. Diş dokusuna uygun, gerekli dayanıklılığa sahip Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşım kullanılarak yapılan metal destekli kaplamalarda, metal üzerine yerleştirilen porselen altında bulunan metalden etkilenir. Alt yapıdaki metal, ışığı geçirmediği için mat bir görünüm ve diş eti hizasında da koyu renkte bir hat oluşturur. Bu sebeple ön bölgedeki dişlere uygulanması estetik görünüm sağlayamaz.

Zirkonyum destekli porselen nedir?

Zirkonyum destekli porselen kaplamalar, alt yapı olarak metal yerine beyaz renge sahip olan zirkonyum alaşım kullanılan protezlerdir.

Zirkonyum destekli porselen kaplamaların, metal destekli kaplamalardan farkı nedir?

Zirkonyum kaplamalar,

 • Doğal dişe çok yakın görünüme sahiptir.
 • Işığı yansıtır.
 • Alt yapı olarak beyaz renkli alaşım kullanılır.
 • İnsan vücudu ile uyumludur, alerjik reaksiyon göstermez.

 

Full porselen kaplamalar nedir?

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Adından anlaşıldığı gibi alt yapıda metal ya da herhangi bir başka madde kullanılmamaktadır. Diğer porselen kaplamalara oranla daha yüksek maliyetlidir.

Laminate kaplama (Laminat Vener) Nedir?

Yaprak porselen de denilen, Laminate estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırılarak uygulanır. Çok incedir ve metal içermez.

Laminate kaplama kimlere yapılabilir?

 • Estetik olarak dişlerinin görünümünden memnun olmayan,
 • Ortodontik tedavi olmak istemeyen,
 • Ön bölge dişlerinde kırık ya da ayrıklık olan 
 • Ön bölge dişlerinde renkleşme olan kişilere uygulanabilir.

Laminate’lar uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

Yaprak porselen yaptırdıktan sonra uzun süre kullanmak için, ağız bakımına dikkat edilmelidir. Ayrıca çok sert gıdalar ısırılmamalı ve tırnak yeme gibi alışkanlıkların olmaması gerekmektedir. 

Porselen kuron –köprü (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır? Aşamalarını nelerdir?

Muayene yapıldıktan ve tedavinize kara verildikten sonra ilk aşama ağız ve diş yapısının ölçüsü alınır. Porselen kaplama yapılacak dişler üzerine kaplama yerleştirilebilmesi için kesilerek küçültülür. Alınan ölçü protez laboratuvarına gönderilerek, prova için alt yapı beklenir. Alt yapı ile ilgili provalar (diş eti uyumu, yükseklik kontrolü) yapıldıktan estetik prova aşamasına geçilir. Hastanın teni ve yüzü ile uyumlu diş renk seçimi de yapıldıktan sonra son prova gerçekleştirilir. İstenilen sonuç elde edildiğinde simantasyon denilen yapıştırma işlemi yapılarak süreç tamamlanır. Bu süreç yaklaşık 10-15 günlük bir zamanı kapsamaktadır.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamaların bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar yaklaşık 10 yıl kadar sorunsuz olarak kullanılabilir. İyi bir ağız bakımı ile bu kaplamaların ömrü uzayabilir.
 

Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve bu rahatsızlığın sonucunda diş kayıplarına sebep olabilir.

Porselen kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan kaplama, köprü vs denilen diş protezlerini kullanmaktadır. Protez kullanımı, ağız ve diş bakımına daha az dikkat edileceği anlamına gelmemektedir. Halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı yaygın bir kanı olsa da, protez yüzeyinin dişin mine tabakasından daha tutucudur, yani protezlerin yüzeyinde daha çok plak oluşumuna rastlanmaktadır. Oysaki düzenli ve etkili bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun olmaktadır ve ağız içi hijyeni için önemlidir.

Protez bakımları düzenli olarak yapılmazsa,

 • Ağız kokusu
 • Diş eti rahatsızlıkları
 • Çürük
 • Protez üzerinde leke
 • Ağızda enfeksiyon gibi bir çok rahatsızlıkla karşılanabilir.